Wydawca treści Wydawca treści

POŁOŻENIE NADLEŚNICTWA MIĘKINIA

Nadleśnictwo Miękinia wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Nadleśnictwo w całości jest położone na terenie województwa dolnośląskiego i obejmuje sześć powiatów: dzierżoniowski, legnicki, średzki, świdnicki, wrocławski i Miasto Wrocław. W zasięgu działania nadleśnictwa znajduje się siedemnaście gmin. Powierzchnia zasięgu terytorialnego jest największa ze wszystkich 33 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu i wynosi 1 466,84  km2.

Lasy Nadleśnictwa Miękinia charakteryzują się dużą ilością kompleksów leśnych. W obrębie leśnym Sobótka małe i średnie kompleksy zlokalizowane są głównie w północnej części obrębu, a w obrębie leśnym Miękinia największe rozdrobnienie kompleksów zlokalizowane jest w południowej i środkowej części obrębu. Większość obszaru Nadleśnictwa Miękinia jest silnie zurbanizowana i obejmuje tereny o wysokim zagęszczeniu ludności, co ma swoje odbicie w działaniu nadleśnictwa (Miasto Wrocław, Kąty Wrocławskie, Sobótka, Środa Śląska).

Lasy Nadleśnictwa Miękinia obejmują swym zasięgiem tereny położone między miejscowością Warzyna na północy, miejscowością Jaźwina na południu (rozciągłość zasięgu w linii prostej północ - południe: 51 km) oraz między dzielnicą Wrocław - Pilczyce na północnym wschodzie i miejscowością Strzałkowice na północnym zachodzie (rozciągłość zasięgu w linii prostej wschód - zachód: 37 km). Wyżej opisane miejsca wyznaczają najbardziej wysunięte punkty zasięgu nadleśnictwa w poszczególnych kierunkach geograficznych.

W układzie współrzędnych geograficznych lasy nadleśnictwa położone są między 16o30´ i 17o10´ długości geograficznej wschodniej oraz między 50o40´ i 51o15´ szerokości geograficznej północnej.

 

TABELARYCZNE ZESTAWIENIE DANYCH DOTYCZĄCYCH POŁOŻENIA
NADLEŚNICTWA MIĘKINIA WG. STANU na 01.01.2020 r

Cecha

Obręb Miękinia

Obręb Sobótka

Ogółem Nadleśnictwo

Powierzchnia ogółem  10 434,00 7517,03 17 951,03
Grunty leśne 10 043,22 7292,98 17 336,20
w tym:    
- zalesione
9468,83 7018,97 16 487,80
- niezalesione
339,33 78,69 418,02
- związane z gospodarką leśną
235,06 195,32 430,38
 Grunty nieleśne 390,78 224,05 614,83

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Remont wieży widokowej na Górze Ślęża zakończony

Remont wieży widokowej na Górze Ślęża zakończony

2015.10.29
Ruszył długo oczekiwany remont wieży widokowej na szczycie Góry Ślęża. Prace będą przebiegać w kilku etapach: 1. Roboty przygotowawcze. 2. Naprawa konstrukcji żelbetowej. 3. Montaż barierek ochronnych i drabin włazowych. 4. Roboty wykończeniowe (pozostałe prace remontowo-naprawcze). Planowany termin zakończenia remontu to 11 grudnia 2015 roku. Całość prac remontowych finansowana jest ze środków własnych Nadleśnictwa. Rozpoczęcie remontu poprzedziło wykonanie Ekspertyzy przydatności obiektu do użytkowania, opracowanego przez Politechnikę Wrocławską oraz sporządzenie projektu przeprowadzenia remontu. Następnym etapem było wyłonienie, w drodze przetargu, firmy wykonawczej, która podjęłaby się tego trudnego, z uwagi na lokalizację i warunki, zadania. Na szczęści udało się - i prace trwają.
2015.11.03
Zakończono prace przygotowawcze. Zdjęto stare, zniszczone piorunochrony, wypiaskowano całą wieżę, odkuto skorodowany i łuszczący się beton oraz zdemontowano zniszczone barierki. Teraz rozpocznie się naprawa konstrukcji żelbetowej. Trzymajmy kciuki za dobrą pogodę ;-)

2016.06.23
Zakończył się remont wieży widokowej na szczycie Góry Ślęża.
Prace wykonywała firma ALTA sp. z o.o. z Wrocławia. Od końca października walczyła z niesprzyjającą aurą, często wykonując prace remontowe w silnej mgle, niskich temperaturach, a nawet w deszczu.
W trakcie prac remontowych zamontowano nowe barierki ochronne i drabiny włazowe. Wykonano warstwy zabezpieczenia antykorozyjnego na odsłoniętych prętach zbrojeniowych oraz wypełniono ubytki w konstrukcjach betonowych. Całość konstrukcji betonowej zabezpieczono dwukrotnie warstwą antykorozyjną. Poprawiono schody u podnóża wieży widokowej oraz naprawiono strop na poziomie "0". Na koniec odtworzono instalację odgromową.
Prace remontowe były utrudnione, bowiem wszystkie materiały budowlane i sprzęt, w tym rusztowania, trzeba było wnieść ręcznie, z uwagi na utrudniony dostęp. Do tego niezbyt sprzyjająca aura zmusiła wykonawcę do przeniesienia prac remontowych na wiosnę 2016 roku.
Ale w dniu 23 czerwca 2016 roku całość prac zwieńczyło zawieszenie tablicy pamiątkowej dotyczącej wykonanego remontu.

I na koniec informacja dla zatroskanych turystów:
Wieża widokowa jest otwarta do zwiedzania, a wstęp na nią jest BEZPŁATNY!!!

Ostrzegamy jednak, by w czasie burz nie wchodzić na wieżę, gdyż grozi to narażeniem zdrowia i życia.