Wydawca treści
Historia Nadleśnictwa Miękinia
Nadleśnictwo Miękinia w obecnym kształcie organizacyjnym (tj. składające się z obrębów leśnych - Miękinia i Sobótka) powstało na podstawie pisma Naczelnego Dyrektora Lasów Państwowych Nr 4 z dnia 11 stycznia 1978 roku. W jego skład weszły dwa oddzielne dotąd nadleśnictwa - Miękinia i Sobótka. Deklarowanym celem takiego działania było wzmocnienie organizacyjne nadleśnictwa jako jednostki gospodarczej - rozbudowa zaplecza technicznego i usługowego oraz branżowych służb specjalistycznych.
Dawne nadleśnictwa (Miękinia i Sobótka), z połączenia których powstało obecne nadleśnictwo Miękinia, zostały utworzone w 1945r. na podstawie dekretu PKWN z dnia 12 grudnia 1944r. Lasy, które weszły w skład obu utworzonych nadleśnictw, do 1945r. stanowiły po części własność państwową, dużą lub średnią własność ziemską, własność komunalną miasta Wrocław, a także własność chłopską lub drobnych właścicieli. Początkowo podzielono je na dziesięć leśnictw, a po przyłączeniu obrębu Sobótka liczy ono obecnie czternaście leśnictw. Prowadzona w latach 1944 - 1946 gospodarka leśna w nowopowstałych nadleśnictwach, to przede wszystkim zabiegi o charakterze sanitarnym oraz usuwanie zaległości hodowlanych z ostatnich lat wojny. Obecnie Nadleśnictwo Miękinia położone jest na obszarze 480 kompleksów leśnych, większość z nich, bo 44% powierzchni, skupiona jest w 2 kompleksach (powyżej 2000,00 ha) o łącznej powierzchni 7810,56 ha. Pozostałe 478 kompleksów zajmuje powierzchnię 10140,47 ha. Na terenie Nadleśnictwa utworzony został Ślężański Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy. Znajdują się też cztery rezerwaty przyrody: "Łąka Sulistrowicka", "Zabór", "Góra Radunia" i "Góra Ślęża".
Od 1946r. prowadzona w obu nadleśnictwach gospodarka leśna oparta była na sporządzanych planach urządzeniowych:
* przybliżona tabela klas wieku - sporządzona w 1946r.
* prowizoryczny plan urządzenia lasu obejmujący okres 10 lat - sporządzony dla obu nadleśnictw w 1950r.
* pięcioletnie plany użytkowania przedrębnego - sporządzone w 1954r.
* pięcioletnie plany użytkowania rębnego - sporządzone w 1955r.
* plan definitywnego urządzenia lasu - obowiązujący w obu nadleśnictwach od 1.X.1957r. do 30.IX.1967r.
* pierwsza rewizja planu urządzenia lasu - obowiązująca w nadleśnictwie Miękinia od 1.X.1968r. do 30.IX.1978r., w nadleśnictwie Sobótka - od. 1.X.1977r. do 30.IX.1987r.
* druga rewizja planu urządzenia lasu - obowiązująca w obrębie Miękinia od 1.I.1980r. do 31.XII.1989r.
* trzecia rewizja planu urządzenia lasu - obowiązująca w obu obrębach nadleśnictwa Miękinia od 1.I.1993r. do 31.XII.2002r.
* czwarta rewizja planu urządzenia lasu - obowiązująca w obu obrębach nadleśnictwa Miękinia od 1.I.2002r. do 31.XII.2011r.
* piąta rewizja planu urządzenia lasu - obowiązująca w obu obrębach nadleśnictwa Miękinia od 1.I.2012r. do 31.XII.2021r.
* szósta rewizja planu urządzenia lasu - obecnie obowiązująca w obu obrębach nadleśnictwa Miękinia od 1.I.2022r. do 31.XII.2031r.
Z okresu przedwojennego, zachowały się jedynie dane historyczne dotyczące gospodarki leśnej w lasach państwowych Masywu Ślęży (o powierzchni 2832 ha). Łączny roczny rozmiar użytkowania głównego wynosił 16766 m3 grubizny netto, co stanowiło przeciętnie rocznie 5,92 m3 z 1 ha. Głównym sposobem użytkowania była rębnia smugowa o szerokości pasa 30 m, przy 3-5 letnim nawrocie cięć.
Najnowsze aktualności
Remont wieży widokowej na Górze Ślęża zakończony
Remont wieży widokowej na Górze Ślęża zakończony
2015.10.29
Ruszył długo oczekiwany remont wieży widokowej na szczycie Góry Ślęża. Prace będą przebiegać w kilku etapach: 1. Roboty przygotowawcze. 2. Naprawa konstrukcji żelbetowej. 3. Montaż barierek ochronnych i drabin włazowych. 4. Roboty wykończeniowe (pozostałe prace remontowo-naprawcze). Planowany termin zakończenia remontu to 11 grudnia 2015 roku. Całość prac remontowych finansowana jest ze środków własnych Nadleśnictwa. Rozpoczęcie remontu poprzedziło wykonanie Ekspertyzy przydatności obiektu do użytkowania, opracowanego przez Politechnikę Wrocławską oraz sporządzenie projektu przeprowadzenia remontu. Następnym etapem było wyłonienie, w drodze przetargu, firmy wykonawczej, która podjęłaby się tego trudnego, z uwagi na lokalizację i warunki, zadania. Na szczęści udało się - i prace trwają.
2015.11.03
Zakończono prace przygotowawcze. Zdjęto stare, zniszczone piorunochrony, wypiaskowano całą wieżę, odkuto skorodowany i łuszczący się beton oraz zdemontowano zniszczone barierki. Teraz rozpocznie się naprawa konstrukcji żelbetowej. Trzymajmy kciuki za dobrą pogodę ;-)
2016.06.23
Zakończył się remont wieży widokowej na szczycie Góry Ślęża.
Prace wykonywała firma ALTA sp. z o.o. z Wrocławia. Od końca października walczyła z niesprzyjającą aurą, często wykonując prace remontowe w silnej mgle, niskich temperaturach, a nawet w deszczu.
W trakcie prac remontowych zamontowano nowe barierki ochronne i drabiny włazowe. Wykonano warstwy zabezpieczenia antykorozyjnego na odsłoniętych prętach zbrojeniowych oraz wypełniono ubytki w konstrukcjach betonowych. Całość konstrukcji betonowej zabezpieczono dwukrotnie warstwą antykorozyjną. Poprawiono schody u podnóża wieży widokowej oraz naprawiono strop na poziomie "0". Na koniec odtworzono instalację odgromową.
Prace remontowe były utrudnione, bowiem wszystkie materiały budowlane i sprzęt, w tym rusztowania, trzeba było wnieść ręcznie, z uwagi na utrudniony dostęp. Do tego niezbyt sprzyjająca aura zmusiła wykonawcę do przeniesienia prac remontowych na wiosnę 2016 roku.
Ale w dniu 23 czerwca 2016 roku całość prac zwieńczyło zawieszenie tablicy pamiątkowej dotyczącej wykonanego remontu.
I na koniec informacja dla zatroskanych turystów:
Wieża widokowa jest otwarta do zwiedzania, a wstęp na nią jest BEZPŁATNY!!!
Ostrzegamy jednak, by w czasie burz nie wchodzić na wieżę, gdyż grozi to narażeniem zdrowia i życia.